четвртак, 28. октобар 2010.

LEKOVITI NAR

                    
Nar se već vekovima koristi kao lekovito sredstvo širom sveta. Ovo voće je od davnina poznato kao lek protiv uznemirenosti stomaka, konjuktivitisa i hemoroida, ali su zdravstvene studije tek nedavno otkrile njegovu moć.
Nar sadrži tri puta više antiokidansa od zelenog čaja i stoga je odličan borac protiv srčanih bolesti i slobodnih radikala. Posebno je efektan u sprečavanju raka prostate i raka grudi. 

Bogat je vitaminima A, C, E, B5, kalijumom i gvožđem. Vitamin E je antioksidans koji usporava starenje mozga i može pomoći u usporavanju procesa Alchajmerove bolesti, dok će vitamin C učiniti da vaš ten zablista. 

Osim toga, nar ima antibakterijsko svojstvo, ojačava krvne sudove i smiruje upalne procese u organizmu. 

Odličan je izvor polifenola koji pomaže telu da se oslobodi tvari koje uzrokuju rak i sadrži tanine koji snižavaju krvni pritisak i osnažuju imuni sistem.

Nar ublažava tegobe klimaksa i dobar je za prostatu. Sadrži materije slične estrogenu zbog čega utiče pozitivno na nivo ovog hormona, a povećava i kvalitet noktiju i kose, i utiče na pozitivno raspoloženje.

Što se tiče kaloričnosti, jedan nar sadrži oko 105 kalorija koje većinom dolaze iz voćnog šećera. Možete jesti nar nekoliko puta nedeljno ili piti sok od nara kako bi uživali u blagodetima ove voćke. 

JESENJA POSLASTICA, BUNDEVA.


Unutrašnjost bundeve sadrži obilje lekovitih sastojaka, ima malo proteina, masti i ugljenih hidrata, a mnogo vitamina A, C, K i grupe B, kao i minerala. Meso je posebno bogato beta karotenom koji daje karakterističnu narandžastu boju, a snažan je i borac protiv slobodnih radikala, sprečava oštećenje ćelijske strukture. Snižava rizik od pojave raka grla, želuca, jednjaka i grlića materice. Preporučuje se osobama koje drže dijetu, kao i dijabetičarima.
Bundeva je idealna namirnica za one koji imaju tegobe u želucu i crevima. Delotvorna je kod upale debelog creva, odličan diuretik, pa se preporučuje reumatičarima i osobama koje imaju probleme sa upalom mokraćnih puteva, bubrega i žuči. Snižava nivo holesterola u krvi, a obloga od sveže izrendanog mesa bundeve ublažava bolove kod proširenih vena. Odlično deluje i na kožu; čisti masno lice podložno aknama i mitiserima, podmlađuje i osvežava ten kada se koristi u obliku maske.
Od bundeve se dobija i tamno braon ulje koje može da se koristi za pripremu raznih salata, a bogato je esencijalnim masnim kiselinama (linoleinskom, oleinskom, palmitinskom, stearinskom). Istraživanja pokazuju da ovo ulje ima pozitivan učinak u lečenju prostate.
HLEB SA BUNDEVOM

500 g bundeve
10 sk hladne vode
1 kk soli
80 g sojinog maslaca
800 g brašna
40 g svežeg kvasca
10 sk sojinog mleka
1 kk šećera

Za ovaj hleb se može koristiti kako velika bundeva tako i tikvice.
Bundevu iseći na kockice i dinstati sa 10 sk vode 15-20 minuta da omekne. Ispasirati i ostaviti da se ohladi.
Dodati u kašu od bundeve so i sojin maslac i lepo umutiti.

Kvasac rastvoriti u toplom sojinom mleku i dodati šećer. Sipati kvasac u brašno, pokriti sa malo brašna i ostaviti da pođe 10 minuta. Dodati bundevu i umesiti testo pa ostaviti na toplom da naraste – 45 minuta.
Testo sipati u veći kalup premazan uljem (ili u tepsiju – formirati 2 vekne) i ostaviti da raste još 15 minuta.
Peći 20 minuta u zagrejanoj pećnici na 200 stepeni, zatim smanjiti temperaturu na 150 stepeni i peći još 90 minuta.
Pošto je svaka rerna drugačija, proveriti da li je hleb pečen tako što bi trebalo da zvuči šuplje kad se kucka po njemu.